Güncel Haberler  

Haberler

`` Krizde Biriz, Varlıkta Hiçiz Bir Emekçiler mi Keriz Kusura Bakmayın Aynı Gemide Değiliz!
 
 

 

16 Aralık 2018 tarihinde Diyarbakır istasyon meydanında , "Yoksullaşmaya, işsizliğe ve güvencesizliğe karşı birlikte mücadeleye" şiarıyla KESK Bölge Mitingi gerçekleştirildi. Bölge mitingine KESK Eşgenel Başkanı Mehmet BOZGEYİK, KESK Kadın Sekreteri Gülistan ATASOY, KESK,  Mali Sekreteri Elif ÇUHADAR, KESK Eğitim Basın Yayın Örgütleme Sekreteri İlhan YİĞİT, Eğitim Sen Genel Başkanı Feray AYTEKİN AYDOĞAN Eğitim Sen Genel Sekreteri Velat KAYA, SES MYK Üyesi Selma ATABEY,  Eğitim Sen Genel Merkezi Kadın Sekreteri Derya YOLCU, , BES Genel Sekreteri Aziz ÖZKAN,  Tarım Orkam Sen Genel Başkanı Hamit KURT’un katılımıyla gerçekleştirildi. Mitinge, bölge KESK  Şubeler Platformu, yaşanan ekonomik krize karşı hükümete tepkilerini dile getiren sloganlarla kortejler halinde alana giriş yaptı.

Miting alanına, “Anadilimiz özgürlüğümüzdür”, “Yaşasın emek ve demokrasi mücadelesi”, “Yoksullaşmaya işsizleşmeye ve güvencesizliğe karşı birlikte mücadele”, “Jin jiyan azadî”, “KHK’lar gidecek biz döneceğiz” ve “İnsan emeği ayrıştırılamaz” pankartları asıldı. 

Bölge mitingine katılan binlerce emekçi, sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” ‘’yaşasın onurlu mücadelemiz’’ ‘’yaşasın örgütlü mücadelemiz’’ KHK’ler gidecek biz kalacağız’’ “gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atarak hükümetin yarattığı ekonomik krize karşı tepkilerini dile getirdi.

İstasyon meydanına SES Diyarbakır şubesi olarak ‘’ krizde biriz, varlıkta hiçiz, bir emekçiler mi keriz, kusura bakma aynı gemide değiliz ‘’ ve ‘’ hakikat ihraç edilemez geri döneceğiz ‘’ pankartları ile kortej oluşturularak alana girdik.

 

 

Diyarbakır HDP Milletvekilleri ve il yöneticileri, CHP ve ESP Diyarbakır il yöneticileri katıldı.

 

Miting, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşu ile başladı.

 Mitingin açılış konuşmasını Miting Tertip Komitesi üyesi ve Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Abbas Şahin yaptı. Şahin, İstasyon Meydanı’nı dolduran binlerce kamu emekçisini selamlayarak, “Halkın siyasi iradesine ipotek koyan ve bu iradeyi hapsetmeye çalışan zihniyete karşı bedenini açlığa yatıran Sayın Leyla Güven şahsında başlayan ve yayılan açlık grevlerine karşı iktidarın kör sağır rolünü oynamasını ya da iradeyi kırmak için güç kullanmasını kınıyorum. Cezaevlerindeki canlar yitirilmeye başlamadan talepler bir an önce karşılanmalıdır” dedi.

 KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, ülkedeki krizin en önemli temel nedenin Ortadoğu, Suriye ve bölgedeki savaş politikaları olduğunu belirterek, hükümete bu politikalardan vazgeçmeye çağırdı. 

 

Mitingde konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, binleri “Berxwedan jiyan e” sloganıyla selamlayarak, “Bugün ülkemizde bu krizin en önemli temel nedeni, hem Ortadoğu, hem Suriye ve bölgedeki savaş politikalarıdır. Bütçe tartışmalarında da görüyoruz ki; bu ülkeyi yönetenler bu savaş politikalarından vazgeçmediler. Bu savaş politikalarına karşı hep birlikte bu ülkede barış ve demokrasi isteyenlerle birlikte alanlardayız. Yerel seçimlerde de iç ve dış düşman yaratarak, savaş politikaları yükselterek, sendikacılara, demokratik siyaset yürütenlere, gazetecilere, baskılarla krizi aşmaya çalışıyorlar. Bu savaş politikalarının sürdürüldüğü tek adam dönemlerinde gördük. Kendi krizlerin atlatmak için muhalif kesimler baskı görmüşlerdir. Bugün Türkiye’de de Kürtler, Aleviler, şeytanlaştırma politikalarıyla mağdur edilmeye, tecride maruz bırakılmak isteniyor. ‘Savaş halk sağlığı sorunudur’ diyen hekimler, mimarlar, mühendisler olarak, bu faşizan politikalara bugüne kadar biat etmedik, bundan sonra da biat etmeyeceğiz. Sesimizi bir kez daha faşizme karşı hep birlikte mücadele edeceğiz diyoruz.Bu kriz sürecinde ülkeyi yönetenler, saraydakiler, ‘kriz yok’ diyorlar. Oysa biz krizi iliğimize kadar hissediyoruz. Bu kriz kapitalist modernitenin yarattığı politikaların krizi olduğunu ifade ediyoruz. Bugün temel sorun krizin faturasının kimler tarafından ödenmesi sorgulanıyor. Ülkeyi yönetenler krizi emekçilere, kadınlara, öğrencilere ödetmek istiyor. Bir an önce demokrasi için adım atılmalıdır. Hiç bir annenin gözyaşı dökmesini istemiyoruz. Derhal barış sağlanmalıdır. Yıllardır savaşa değil emekçiye, halka bütçe diyoruz. Bu talebimizi haykırmaya devam edeceğiz.

 

İhraçlar adına Mehmet Şahin kürtçe kitleye seslendi. Bizler savaşa antidemokratik uygulamalara anadilde eğitim sağlık hakkı işyerlerinde yaşanan mobinge özlük haklarımız için mücadele ettiğimiz için ihraç edildiğimizi iyi biliyoruz. Bizleri açlıkla terbiye etmeye etmeyi düşünen egemenlere cevabımızda mücadeleye direnmeye ve dayanışmaya devam edeceğiz diye konuştu.      

 Özgürlük mücadelesini yürütenlere yönelik tasfiyeydi. Ancak onların bu baskılarına rağmen kararlı duruşumuzdan taviz vermedik. Fermanların nedeni, baskılara karşı diz çökmemektir. Kürt halkının ve Türkiye halklarının özgürlük mücadelesinden hiç bir zaman vazgeçmediğini ifade etti. 

Diyarbakır Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Dilan Yakut ise, kapitalist modernitenin ölümle zulümle kendini yükseltmeye çalıştığını belirterek, “KHK’ler ile iş güvencemizi ortadan kaldırdılar. Boyun eğmiyoruz, KHK’ler gidecek ve biz döneceğiz. Ev içlerinde görünmez halde olan kadınların omuzuna her daim çocuk bakımı ve diğer yükler bindirilmiştir. Ekonomik kriz, kadınların üzerine etkisini daha ağır bırakmıştır. Krizin bedelini çıkaranlar ödesin. AKP ve saray, iktidarı boyunca kadın kazanımlarının mücadelesini oradan kaldırmayı hedeflemiştir” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından sanatçı Rojda sahne aldı. Miting, seslendirilen şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

İçerik Galerisi

 

 

 

 
 
 
 

Yorum Gönderme Formu

İsim:

E-Posta:

Yorum:

Güvenlik Kodu: